Deze oktober start alweer de 10e editie van Stoptober (https://stoptober.nl/), een jaarlijks initiatief om mensen te helpen met het stoppen met roken. Acceptance and Commitment Therapy (ACT) wordt ook al meer dan 10 jaar ingezet in het ondersteunen van mensen met het stoppen met roken (Hernández-López et al, 2009).

Vorige maand is er een meta-analyse verschenen van Kwan en collega’s (2023) aangaande de effectiviteit van ACT bij het stoppen met roken. In deze blog zullen kort de highlights van dit onderzoek aan bod komen. Er werden zeven elektronische databases geraadpleegd voor ranzomized controlled trials met betrekking tot ACT bij roken. Uiteindelijk werden er 19 ACT-RCT’s geïdentificeerd, welke vervolgens werden meegenomen in de daarop volgende meta-analyse.

Uit de meta-analyse bleek dat ACT ten opzichte van andere interventies (o.a. Nicotineplijsters, CGT) effectief was in het helpen met het stoppen met roken, als er werd gekeken naar het direct effect (minder dan drie maanden niet roken), het effect op de korte termijn (drie – vier maanden niet roken), en het effect op medium-lange termijn (6 maanden niet roken). Echter ACT bleek op de lange termijn (12 maanden) niet effectiever in het stoppen met roken, in vergelijking met andere interventies.

Uit deze resultaten blijkt dat ACT dus een effectieve interventie kan zijn in de ondersteuning met het stoppen met roken. Echter gezien de effecten op de lange termijn niet beter zijn dan de gevestigde interventies, wordt aangeraden deze (vooralsnog) als aanvulling op de bestaande interventies in te zetten.*

Bron: Kwan YK, Lau Y, Ang WW, Lau ST. Immediate, Short-term, Medium-term, and Long-term effects of Acceptance and Commitment Therapy for Smoking Cessation: a systematic review and meta-analysis. Nicotine Tob Res. 2023 Aug 14:ntad145. doi: 10.1093/ntr/ntad145. Epub ahead of print. PMID: 37578846. Klik HIER om het abstract van het artikel te lezen.

* = Een van de vooraanstaande onderzoekers in het veld is Jonathan Bricker, de ontwikkelaar van twee stopen-met-roken-app gebaseerd op ACT: SmartQuit & iCanQuit. Deze apps zijn uitermate geschikt als add-on behandeling.